Oczekiwanie jest specyficzną fazą naszego „zawieszenia się” przed określonym zdarzeniem. Niby to proste, ale okazuje się, że nie.
Po pierwsze oczekiwanie może mieć znak dodatni i ujemny. Zatem oczekujemy z radością na wakacje („wreszcie koniec zmagań”), na przyjście cioci (zawsze zjawia się z prezentem), na obiecany rower. Oczekujemy bez radości na moment, kiedy inni zobaczą to, cośmy nabroili (ukryć już się nie da), aby to mieć już za sobą, oczekujemy na zmianę szefa (z niepokojem, jak zostaniemy ocenieni, zwłaszcza, że powód do niepokoju… istnieje).
Te oczekiwania związane są z bardziej lub mniej konkretnie umieszczone w czasie. Każde z nich jest osobnym, pojedynczym oczekiwaniem. Powinniśmy jednak wiedzieć o mnogich oczekiwaniach, które odnoszą się do zjawisk w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Wynikają one z naszych potrzeb. Są pragnieniami, aby stały się lub nie (w zależności od ich znaczenia dla nas), bo tego chcemy. Są potrzebami. Czasem są nadziejami.
Potrzeby chowane w sobie i chronicznie niespełniane… zaburzają nas. Często w znaczny sposób, nawet tragiczny. Umiejętność zaspokajania swoich potrzeb jest kluczem do przetrwania, lub do jakości przetrwania.
Niektóre oczekiwania mogą przekształcić się w żądania.
Żądania są, jak wiemy, bardziej zdecydowaną formą oczekiwania na zdarzenie, które naszym zdaniem powinno się wypełnić. Może ono tkwić w nas w postaci pretensji, ponieważ go nie wypowiedzieliśmy lub ewidentnie powinno zaistnieć, ale tak się nie stało.
Cóż mogło się nie wydarzyć? Mógł przybyć ktoś, kto ma zadanie udzielić nam pomocy, ale nie udzielił i to nie z powodu, że nie mógł lub mu się nie udało — odmówił. Mogło być tak, że powinniśmy dokądś wejść, ale nas nie wpuszczono. Uważamy, że powinno się nam wręczyć nagrodę roku, albo powinno się nas uroczyście powitać na czerwonym dywanie, a tu nic!
Do rozwikłania jednak jest kwestia, czy faktycznie powinno to się wydarzyć, czy to były nasze zawinienia lub niespełnione nadzieje. W niektórych sytuacjach żądania mają absolutne prawo bytu, w niektórych są nieuzasadnione, w innych przypadkach mogą być wynikiem istniejącego w nas nastawienia podkręconego przez przerośnięte ego. Żądania również należą do zachowań mających wpływ na przetrwanie.