Sytuacja stresowa

potrzebna głowaPierwsza rzeczą, jaką musimy zrobić, to zdać sobie sprawę, że właśnie jest stresowa. Że czujemy zderzenie z rzeczywistością i własną bezradność. Że zaczynają pojawiać się emocje, które za chwilę zaczną blokować nasze myślenie i działanie. A może już blokują…

Jeżeli myślimy o tym, oznacza, że już zabieramy się za opanowanie sytuacji. W głowie zaczyna się dialog. Są pytania i odpowiedzi. Jest więc dobrze… Najpierw więc — kilka powolnych, pogłębionych oddechów. Panika objawia się wzmożonym biciem serca, krótkim, rwanym chłonięciem powietrza. Organizm rozpozna te fizjologiczne objawy i przyszykuje dalsze reakcje —– myślowe splątanie, przymus ucieczki, może… spontaniczne oddanie moczu.


potrzebna głowa

Między ciałem i psychiką istnieje naturalne sprzężenie. W końcu są jednością. Ten rodzaj sprzężenia nazywamy zwrotnym, tzn. że co się dzieje z ciałem, wpływa na emocje, zaś emocje wpływają na ciało. Kiedy zaczynamy się denerwować, mięśnie naszej twarzy napinają się tworząc grymas zdenerwowania. Jest to grupa mięśni związana z takimi właśnie emocjami (także ze złością, gniewem, niecierpliwością, bólem). Radość, rozweselenie, życzliwość, zachwyt — zarządzają zupełnie inną grupą.

Sprzężenie zwrotne można zauważyć, kiedy — nie czując gniewu — napniemy na twarzy „mięśnie gniewu”, dołożymy do tego napięcie mięśni barkowych, zaciśniemy wrogo pięści, zaczniemy szybciej oddychać… możemy nagle poczuć gniew. Organizm rozpoznaje taką właśnie sytuację i doposaża ją w emocje.


Lada moment podam tu prosty (zwłaszcza w opowiadaniu ;P ) sposób wychodzenia ze stresu. Jednak… wypada na to trochę poczekać…