Nie planowałem pisać tutaj o swoich dokonaniach, niesłychanych bohaterstwach, służbie Polsce, Narodowi oraz Ludzkości… Poczułem jednak pewną nierównowagę w tym, że w niektórych przypadkach moich współdziałań i działań dla moich znajomych pojawiały się na ich stronach i facebookach obszerne relacje nie wspominające nawet, że też palucha przyłożyłem. Aby nie łkać bezsilnie po nocach — radzę sobie oto jak mogę:
2017
EC1 ŁÓDŹ
Miejsce: Łódź, ul. Targowa 1/3
Termin: 28 października 2017 r.
Podróżniczy festiwal MEDIATRAVEL (brałem w nim dwa razy udział) przyznał mi wyróżnienie za książkę Survival po polsku, którego kolejne, czterotomowe wydanie właśnie się pojawiło.
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno–Społecznych
Miejsce: Warszawa, ul. Stara 4
Termin: 20 czerwca 2017 r.
Wykład podsumowujący VI edycję programu edukacyjnego Akademia wychowawcy. Wykład ten dotyczył wykorzystania survivalu w edukacji i wychowaniu. Oprócz mnie z wykładem wystąpili: prof. Jacek Pyżalski (mój student, potem kolega w MOW a następnie już kolega uczelniany — czym nigdy nie zapominam się pochwalić) oraz Jarosław Szulski, nauczyciel renomowanego warszawskiego gimnazjum i autor książki Sor.
SURVIVAL PO POLSKU 2017
Szykuje się już do druku nowa wersja mej książki. Przedstawiam okładki wszystkich tomów. Czwarty będzie zupełną nowością — to nigdy nie publikowana, ale już oczekiwana Księga Kota, Księga Walki. Ukaże się ona w końcu całego cyklu wydawniczego…
A zacznie się to najprawdopodobniej z początkiem nowego roku szkolnego.
Tytuły z serii Survival po polsku:
- Survival — początek = wprowadzenie do survivalu, historia, definicje, znaczenie, podział; Zdrowie, pierwsza pomoc, leki, zioła — droga do: „Jeśli nie przetrwasz, znika Wszechświat”
- Survival — Sztuka i rzemiosło = sprzęt, techniki — droga do: „Mózg moim narzędziem”
- Survival — Ścieżki = człowiek w zagrożeniu, człowiek wśród ludzi, filozofia i psychologia survivalu; Opowieści — droga do: „Twoja imaginacja powiedzie dalej”
- Survival — Sentencje = droga do „Księgi Kota i Księgi Walki” (system walki bez walki — „Potentiam in infirmitate” czyli Moc w słabości)
SURWIWALIA
Miejsce: Kusięta
Termin: 9-11 czerwca 2017 r.
Impreza odbyła się w okoliczach Olsztyna, niedaleko Częstochowy. Tym razem była zorganizowana przez Grupę Jurajska (oczywiście: Regionalną Grupę Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu). Było mnóstwo ciekaych wydarzeń. Gościem Specjalnym był Piotr van der Coghen, były naczelnik jurajskiego GOPR.
Książka na zamówienie Lasów Państwowych
Miejsce: Warszawa
Termin: 20 marca 2017 r.
Stało się. Zawiozłem do CILP (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych) zatwierdzone przez siebie „teksty po przeredagowaniu” oraz moje fotografie oraz propozycje rysunków. Dla wyjaśnienia: parę lat temu dostałem propozycję napisania książki o lesie i survivalu. Uznałem, że sam nie dam rady — zaprosiłem kilku autorów. Zostałem więc głównym redaktorem i autorem zarazem. Wspaniała, choć niezwykle trudna przygoda, zwłaszcza dla kogoś, kto tego nigdy w życiu nie robił. Już wiem, że dotychczasowy efekt bardzo się Lasom podoba…
Walny Zjazd SPSS 2017
Miejsce: Ponurzyca
Termin: 18 marca 2017 r.
Poszło parę spraw do przodu. Między innymi to, że nareszcie przyjęto moją rezygnację. Prezesowanie to ewidentnie nie moja bajka, a „wychowywanie” ludzi dorosłych to ciężka robota, a zrobić ją się powinno. W Stowarzyszeniu jednak ludzie mądrzy są, zatem poradzą sobie beze mnie w tej roli.
Zimowy Zlot Survivalowców Zimorodek 2017
Miejsce: Grotniki-Ustronie i okolice (koło Łodzi)
Termin: 17-19 lutego 2017 r.
Fundacja SALIX (oraz członkowie Grupy CENTRUM Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, bo tak wyszło) spotkali się pewnego dnia wieczorem i ruszyli nocą bezdrożami, poprzez śnieżycę, do umówionego miejsca. A na miejscu były zimowe warsztaty i różne inne. Było naprawdę ciekawie. Uczciwie wyznam: nic nie robiłem, pokręciłem się trochę. Ach… udało mi się załapać na kiełbaskę. Swojej herbaty ze sobą niestety nie zabrałem.
Pierwsze COŚ w 2017 roku — WOŚP
Miejsce: Łódź — Manufaktura
Termin: 15 stycznia 2017 r.
25 wydanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Ustawiono stanowisko Fundacji SALIX z podpłomykami i czymś jeszcze (byli też członkowie Grupy CENTRUM Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, bo tak wyszło, w tym dwaj ludzie z Zarządu Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, czyli sekretarz, Mario Zawadzki oraz ja). Od 8 rano sobie pomarzliśmy (a co tam) nakłaniając ludzi do wrzucenia czegoś do puszki oraz skosztowania podpłomyka prosto z rusztu. Pokręciłem się trochę z sekretarzem SPSS pilnując dobytku. Potem zwołani przez telefon członkowie SPSS przyjechali, by wszystko złożyć. Moja rola: zwiozłem sprzęty z innej miejscowości; przewiozłem nazajutrz do Manufaktury; odwiozłem sprzęty i tyle. Bycie „fizycznym” ma swoje uroki.
Ale i tak na 20,oo przybyłem na koncert IRA, do którego to zespołu powstania się nieznacznie przyczyniłem (zdaniem perkusisty, Wojtka Owczarka, mego kolonisty sprzed lat).
2016
Ostatnia tegoroczna wizyta w więzieniu
Miejsce: woj. Łódzkie (miejsce zastrzeżone)
Termin: 20 grudnia 2016 r.
Przedświąteczne spotkanie z osadzonymi. Odwiedzającymi byli prowadzący „zajęcia pomagające w życiu” w roku 2016. Opłatek, ciasto, rozmowy…
XI Kongres Obywatelski
Miejsce: Warszawa, Politechnika
Termin: 5 listopada 2016 r.
Zaproszony do prelekcji w ramach sesji Przyroda — przestrzeń aktywności Polaków
Zapoznaj się <— kliknij
Zobacz <— kliknij
Konferencja naukowa — „EDUKACYJNA ROLA PARKÓW MIEJSKICH I INNYCH OBIEKTÓW PRZYRODNICZYCH”
Miejsce: Chorzów, Park Śląski
Termin: 22 października 2016 r.
Prezentacja Poznawanie rzeczywistości — wersja naturalna
Zaczarowana Góra
Miejsce: Okolice Radomska (miejsce zastrzeżone)
Termin: 14-16 października 2016 r.
Trzydniowe bytowanie z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych z Radomska. Odwiedziny TVN <— kliknij
Arnhem 72nd Anniversary
Miejsce: Arnhem, Oosterbeek, Driel / Holandia
Termin: 14-16 września 2016 r.
Kilkudniowy wyjazd do Holandii z grupą młodych survivalowców zainteresowanych historią uczestnictwa polskich spadochroniarzy — w tym mojego ojca — w operacji Market-Garden
’KRISKOWE BYTOWANIE W BIESZCZADACH’
Miejsce: Bieszczady (miejsce zastrzeżone)
Termin: 15-28 sierpnia 2016 r.
Dwutygodniowy wyjazd w Bieszczady dla 10 uczestników. Instruktorem-partnerem był Mario Zawadzki. Wspomogli: Olek Staśkiewicz, Martyna Majda, Adam 'Maupa’ Jagiełło
SURVIVALOWANIE Z 'ARKĄ’
Miejsce: Lasy pod Sieradzem
Termin: 24-26 czerwca 2016 r.
Frajda niezła. Ludzie z ośrodka Fundacji 'ARKA’ w Męckiej Woli pokazali zęby i pazury. Wspaniale przeżywało się ich emocje, gdy udawało się samodzielnie rozpalić ogień przy pomocy krzemienia i krzesiwa, albo zrobić dobry nóż z… puszki po konserwie przy pomocy polnych kamieni. Gratulacje Moi Drodzy!
WALNY ZJAZD SPSS
Miejsce: Stacja Ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego (Ruda Milicka k. Milicza)
Termin: 18-20 marca 2016 r.
Ale było…!
Dziękujemy pani Beacie Orłowskiej, opiekunce ptasiej ostoi Natura 2000 „Dolina Baryczy”, a także rezerwatu „Stawy Milickie”, za oprowadzenie po rezerwacie i sympatyczne, mądre opowieści o ptakach i ich siedzibach.
Wykład — „SURVIVAL JAKO NARZĘDZIE OSOBOTWÓRCZE”
Miejsce: Warszawa, Urząd Dzielnicowy Targówek, Kondratowicza 20
Termin: 14 marca 2016 r.
Spotkanie i dyskusja.
godz. 13:00-14:00 — spotkanie dotyczące survivalu z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
godz. 17:30-18:30 — wykład j.w. w ramach Wszechnicy Edukacyjnej Targówek dla dorosłych słuchaczy
Relacja <— kliknij
„SURWIWALIA 2016”, czyli zlot survivalowców
Miejsce: Biedrusko, poligon
Termin: 10-12 czerwca 2016 r.
Jego organizatorami było Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, Grupa Wielkopolska
Kluczowe hasło: Z boku manewrów
Goście specjalni:
Jan Terelak — odwołano
Bolesław Uryn — zmieniony termin
Daniel Małajowicz — podróżnik, jachtostopowicz
Prelekcja dotycząca survivalu i resocjalizacji
Miejsce: Zalesie Górne, ul. Poranku 5, Przedszkole „Zegar Słoneczny”
Termin: 6 marca 2016 r.
Spotkanie i dyskusja. Byli rodzice, nauczyciele, harcerze, survivalowcy. A najmocniej wibrowało pytanie: „Co zrobić, aby sztuka przetrwania, w postaci zajęć teoretycznych, ćwiczeniowych, outdoorowych — mogła trafić do szkół, w których panoszy się system klasowo-lekcyjny i właściwie… nic nie da się zrobić?”
Zimowy Zlot Survivalowców Zimorodek 2016
Miejsce: Tuszyn i okolice (koło Łodzi)
Termin: 19-21 lutego 2016 r.
Fundacja SALIX (oraz członkowie Grupy CENTRUM Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, bo tak wyszło) spotkali się pewnego dnia wieczorem i ruszyli nocą bezdrożami, poprzez śnieżycę, do umówionego miejsca. A na miejscu były zimowe warsztaty zbierania grzybów, rozpoznawania jadalnych roślin, rozpalania ognia, kucia żelaza (by zrobić sobie krzesiwo), i różne inne.
2015
Szkolenie dla służb ochrony przyrody ZPKWŁ (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego)
Miejsce: Załęcze Wielkie
Termin: 9 listopada 2015 r.
Prezentacja i szkolenie pt.: Wewnątrzsterowalność, osobiste narzędzie służące wszystkim. Reprezentowałem Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu.
Konferencja naukowa EDUKACJA PRZYGODĄ
Miejsce: Leśny Ośrodek Edukacyjny im. red. A. Zalewskiego w Jedlni Letnisku k/Radomia
Termin: 15-16-17 października 2015 r.
To miejsce ZACZAROWANE, jak twierdzi nasz Prezes, który przez 10 lat (jeszcze będąc studentem) co roku spędzał w tym ośrodku wakacje jako wychowawca na równie ZACZAROWANYCH koloniach letnich Lasów Państwowych — na podstawie oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Reprezentowałem Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu.
Konferencja naukowa DEFICYT KONTAKTU Z NATURĄ
Miejsce: Chorzów, Park Śląski
Termin: 26 września 2015 r.
Prezentacja Deficyt natury. Refleksje o człowieku i jego przetrwaniu. Reprezentowałem Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu.
Było o survivalu w POLITYCE
Miejsce: Warszawa
Termin: 16-22 września 2015 r.
W tygodniku POLITYKA pojawił się artykuł na podstawie rozmowy ze mną Marcina Piątka — można przeczytać <— kliknij
’KRISKOWE BYTOWANIE W BIESZCZADACH’
Miejsce: Bieszczady (miejsce zastrzeżone)
Termin: 6-19 lipca 2015 r.
Dwutygodniowy wyjazd w Bieszczady dla 10 uczestników. Instruktorem-partnerem był Mario Zawadzki.
Spotkanie w radiowej Trójce związane z ukazaniem się książki Survival po polsku, III Edycja i nadaniem jej patronatu Trójki
Miejsce: Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
Termin: 1 lipca 2015 r.
Rozmawiał ze mną nasz survivalowy druh, Paweł Drozd. Można posłuchać… <— kliknij
Kurs instruktorów surwiwalu dla PAS
Miejsce: Warszawa
Termin: 17-18 czerwca 2015 r.
Miejsce: Komaszyce
Termin: 17-22 czerwca 2015 r.
Członkowie SPSS przeprowadzili dla Polskiej Akademii Sportu kurs dla instruktorów surwiwalu. Najpierw były to trzydniowe zajęcia teoretyczne w Warszawie, zaś później odbywały się już sześciodniowe działania w terenie, w lesie w Komaszycach. Instruktorami byli: Bogdan Jaśkiewicz, Stanisław Kędzia, Krzysztof Krisek Kwiatkowski, Dariusz Lehrmer, Przemysław Płoskonka, Mirosław Walczyk — cytat z oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
Projekt pt. „TERAPIA PRZEZ ROZWÓJ. Program rozwoju sieci placówek dla młodzieży zagrożonej przedwczesnym wypadnięciem z systemu oświaty” realizowany przez Uniwersytet Łódzki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Program Samodoskonalenia — Survival
SYMPOZJUM „TERAPIA PRZEZ ROZWÓJ”
Miejsce: Łódź
Termin: 15-16 kwietnia 2015 r.
KILKA TRZYDNIOWYCH WYJAZDÓW O CHARAKTERZE SURVIVALOWYM DLA MŁODZIEŻY Z ŁODZI — „TERAPIA PRZEZ ROZWÓJ”
Miejsce: nazwa zastrzeżona
Termin: kwiecień-czerwiec 2015 r.
„Członkowie SPSS zostali włączeni do programu ’Terapia przez rozwój’ będącego projektem Uniwersytetu Łódzkiego bazującego na pomyśle Krzysztofa Kriska Kwiatkowskiego oraz Kamila Grzelki. Był to cykl wyjazdów o charakterze surwiwalowym dla młodzieży z łódzkich młodzieżowych ośrodków wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii. Wcześniej odbyło się w Łodzi międzynarodowe sympozjum pt: BUDOWANIE PARTNERSTWA MIĘDZY MŁODZIEŻOWYMI OŚRODKAMI WYCHOWAWCZYMI — PLANOWANIE ŚCIEŻKI KARIERY DLA WYCHOWANKÓW, na którym — w ramach programu ’Terapia przez rozwój’ — wystąpił prezes Krzysztof J. Kwiatkowski mówiąc o surwiwalu w wychowaniu i resocjalizacji” — cytat z oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.
Współpracowali:
– Sergiusz Borsuk Borecki
– Dariusz Lermer
– Adam Maupa Jagiełło
– Aleksander Olo Staśkiewicz
– Artur Wiedźmin Widziński
Wspierał nieustannie Marek Kotlicki.
Dzień Otwarty Trójki
Miejsce: Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
Termin: 17 maja 2015 r.
Spotkanie ze słuchaczami w ogródku radiowej Trójki. Stowarzyszenie reprezentowane było Sergiusza Borsuka Boreckiego (stoisko — co zrobić z pokrzywy, rękodzieło), Stanisława Kędzię (stoisko — ogień z niczego), Krzysztofa Kriska Kwiatkowskiego (stoisko — jak bezpiecznie napić się błota, przydatne rośliny), Mirosława Walczyka (stoisko — ratuj się kto może, defibrylator). Wsparcie — Piotr Goździalski (adept) — cytat z oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
2014
Konferencja ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Miejsce: Warszawa
Termin: 27 listopada 2014 r.
Członek SPSS, Krzysztof Krisek Kwiatkowski, uczestniczył w konferencji poświęconej przeciwdziałaniu agresji wśród dzieci i młodzieży, dzieląc się doświadczeniami w stosowaniu metodyki survivalowej w resocjalizacji — na podstawie oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
Survival zamiast dopalaczy
Miejsce: okolice Radomska (miejsce zastrzeżone)
Termin: 26-28 września; 3-5 października; 17-19 października; 24-26 października 2014 r.
Pierwsze wyjazdy do lasu (wyjazd w nieznane) na 3-dniowe bytowania dla młodzieży szkół z Radomska. Prowadzą członkowie SPSS (Grupa Centrum): Krzysztof Krisek Kwiatkowski, prezes SPSS, Adam Maupa Jagiełło, instruktor survivalu oraz Kamil Grzelka, instruktor survivalu; ponadto gościnnie w regionie, ale trwale: Sergiusz Borsuk Borecki, bushcrafter, instruktor survivalu. Projekt był realizowany na zamówienie Fundacji Wzajemnej Pomocy „Alternatywa” kierowanej przez Marka Kotlickiego i finansowany przez RCPS Łódź — na podstawie oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
9 Międzynarodowy Kongres Edukacji Leśnej
Miejsce: Łagów
Termin: 10-12 września 2014 r.
Kongres przyciągnął ok. 120 uczestników, z czego połowa pochodziła z 15 krajów, głównie Europy. Ze strony SPSS udział wzięli: Krzysztof Krisek Kwiatkowski, prezes SPSS (key speaker), Stanisław Kędzia, dr nauk geograficznych, instruktor survivalu, Sergiusz Borsuk Borecki, bushcrafter, instruktor survivalu — cytat z oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Przeczytaj na stronie Lasów państwowych
U Dariusza Bugalskiego w Klubie Trójki
Miejsce: Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
Termin: 13 sierpnia 2014 r.
Spotkanie ze słuchaczami III Programu Polskiego Radia podczas niemal godzinnej rozmowy z Dariuszem Bugalskim w jego autorskiej audycji. Udział wzięli: Krzysztof Krisek Kwiatkowski oraz Stanisław Kędzia. Tematem rozważań było stopniowe odsuwanie się od natury, a nawet lęk przed leśną dziczą. Tytuł więc brzmiał: „Co dziś wiemy o naturze?”
Przeczytaj na stronie Trójki i wysłuchaj… <— kliknij
SURWIWALIA 2014, czyli zlot survivalowców
Miejsce: Puszcza Bolimowska, Joachimów Mogiły k/Bolimowa
Termin: 6-8 czerwca 2014 r.
Jego organizatorami byli: Hufiec ZHP Skierniewice oraz Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, którego jestem prezesem.
Kluczowe hasło: Spotkanie Trzech Pierwszych Polskich Autorów Książek o Survivalu!
Goście specjalni:
Jacek Pałkiewicz
Krzysztof ‚Krisek’ Kwiatkowski
Andrzej Trembaczowski, autor „Zanim wyruszysz”, książki nie do osiągnięcia…
Facebook Surwiwalia <— kliknij
Szkolenie instruktorskie dowódców Strzelca oraz współpracujących aktywnych i byłych żołnierzy
Miejsce: Baza Opartowo k. Grajewa
Termin: 23-24 sierpnia 2014 r.
Kurs prowadzili: Krzysztof Krisek Kwiatkowski oraz Sergiusz Borecki jako trenerzy SPSS — na podstawie oficjalnej strony Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
Prace Zespołu Interdyscyplinarnego ds. opracowania modelu współpracy na rzecz osób opuszczających zakłady karne
Prace: Piotrków Trybunalski
Termin: 2013-2014 r.
Po ukończeniu prac nad konstrukcją modelu prowadzone były zajęcia w więzieniu Golesze Małe (3 razy) pod kątem sztuki przetrwania na co dzień, pozbywania się poczucia bezradności w trudach życiowych. Reprezentowałem Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu.
PS. Przysięgam, że oprócz tego wyrzucałem śmieci, odkurzałem podłogi, myłem naczynia i okna, robiłem drobne naprawy, sprzątałem mieszkanie przynajmniej raz na pół roku, a czasem nawet raz na rok, mój pokój…