Własna pełnia

potrzebna głowa

Pełnia samego siebie oznacza dojrzałość w każdej płaszczyźnie, na każdym stopniu swego istnienia.

Kiedy to napisałem… zatrzymałem się na długo. Cóż pisać o pełni, skoro wypełniamy się przez całe życie, skoro czasem tego nie zauważamy, albo w ogóle nie uznajemy tego za istotną rzecz, skoro nigdy przenigdy nie będziemy w stanie jej zrozumieć ani doznać…


Bazując na obserwacji życia, starając się być bystrym i rzetelnym obserwatorem, wysnułem wnioski, które wydały mi się wystarczająco rozsądne, aby się nimi podzielić. Wy zaś to ocenicie.

Na początku kilka konkretów. Mogą się one wydawać tak oczywiste, że aż naiwne, ale nie lekceważmy ich. W całym toku rozumowania nie wolno o nich zapominać.

  • człowiek jest częścią Natury — podlega jej prawom. Natura przydała organizmom żywym konkretne właściwości. Wśród organizmów żywych są organizmy o zwiększonej zdolności do zmiany miejsca przebywania. To znacza możliwość istotnej zmiany waruków towarzyszących oraz eksplorację środowiska. To oznacza… możliwość dokonywania wyborów.
  • spośród organizmów wspomnianych wyżej możemy wyróżnić te, którym przydajemy (bardziej lub miej trafnie) zdolność odczuwania, zwanego „życiem psychicznym”; do takich organizmów na pewno zalicza się nasz pies.
  • wśród takich właśnie organizmów mamy do czynienia z takimi, których wybory, związane z nimi emocje i ewidentna kontynuacja psychiczna [psychiczna spójność, zdolność do uczenia się, a zatem — rozwój] czynią je istotami wyższego rzędu.
  • za najwyższą — znaną nam formę życia — uznajemy własną.
  • w ramach własnej formy życia wyodrębniamy grupy osobników o różnym stopniu rozwoju — życie pokazuje jak bardzo nam to jest potrzebne

Skoro tak, to CZEMU TAK SIĘ DZIEJE? Skąd takie potrzeby?

Własna pełnia pozwala trafnie na to odpowiedzieć. Jeśli nie osiągnęliśmy pełni, nie potrafimy określić własnego miejsca w życiu. Są ludzie, którzy przyjęli rolę roślin — zawsze podlegli, zawsze bez inicjatywy i bez pomysłu na siebie. Zwyczajnie… są.

Są ludzie, którzy wyraźnie czują, że czegoś chcą. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich chcenie jest podobne do chcenia psa widzącego kość… Są głodni, są zmęczeni, chcą zabawy, chcą pochwały…